Ana sayfa Cilt Bakımı Argan Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

argan yağı nasıl kullanılır


Vücut bakımı, cilt bakımı, saç ve tırnak bakımında sıkça duyduğumuz argan yağının faydaları saymakla bitmiyor. Argan yağı tüm vücutta rahatlıkla kullanılabilir fakat bazı kişilerin argan yağına ya da bakım için kullanılan diğer bakım yağlarına alerjisi olabilir. Alerji olup olmadığını yağdan bir bölüm alıp el bilek kısmına uygulamak ve bir süre beklemek eğer herhangi bir reaksiyon görülmemişse rahatlıkla kullanılmalıdır. Argan yağı vücut bakım kremlerinde, saç maskeleri saç bakımı yağlarında ve cilt bakım maskeleri ya da nemlendiricilerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Argan yağı nasıl kullanılır sorusu ise kullanım amaçlarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Argan yağı tırnaklarda da kullanan oldukça doğal bir kaynaktır. Altın sarısı renginde olan argan yağını alerjisi olmayan kişiler rahatlıkla kullanabilir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı vücutta çeşitli yerlerde kullanılır ve kullanım şekli farklılık gösterir.  Argan yağı zor üretimi nedeni ile yüksek fiyata satılsa da oldukça tercih edilen ve faydası görülen bir yağdır. Peki, argan yağı nasıl kullanılır?

argan yağının yüz bakımında kullanımı

  • Yüzde Argan Yağı Nasıl Kullanılır: Argan yağının nemlendirici kırışık karşıtı özelliği ile rahatlıkla kullanılabilir. Argan yağının yüzde kullanımı oldukça basittir. Birkaç damla argan yağını parmak arasında ısıtarak yüze masaj yaparak yedirilmelidir. 10 dakikaya cilt yağı emecek ve cilt neme doyduktan sonra doğal bir canlılık gelecektir. Dikkat edilmesi gereken argan yağı yüze uygularken cildin temiz olması gerekir.
argan yağının saçlarda kullanımı
argan yağının saçlarda kullanımı
  • Saçta Argan Yağı Nasıl Kullanılır: Saç bakım yağları arasında özellikle kuru saçlıların seçtiği bir yağdır. Sadece argan yağı kullanılabildiği gibi Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı karışımı ile tüm saça uygulanıp masaj yapılmalı ve 30 dakika bekletildikten sonra yıkanmalıdır.


argan yağının tırnak bakımında kullanımı
argan yağının tırnak bakımında kullanımı
  • Argan Yağının Tırnakta Nasıl Kullanılır: Argan yağı tırnakların kırılmasını önlediği için manikür esnasında limon, tuz, ılık su karışımına birkaç damla damlatarak kullanılabilir.
argan yağının vücutta kullanımı
argan yağının vücutta kullanımı
  • Arganın Yağının Vücutta Nasıl Kullanılır: Masaj yağı olarak da kullanılan argan yağı tekrar durulanma hissi yaratacaktır. Vücudun nem ihtiyacını karşılar, vücut bakımı konusunda yardımcı olur ve kırışıklığı engeller.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

argan yağının faydaları

Argan yağının ismini son yıllarda çok fazla duyduk. Peki, argan yağı nedir? Argan yağının faydaları nelerdir? Argan yağı renk olarak sarı, koku olarak yoğun olmasa da biraz keskin kokuya sahip doğal bir yağdır. Argan yağının faydaları ise oldukça fazladır. Bunlar arasında en çok bilineni ise saçlara verdiği yoğun ve besleyici nemdir. Özellikle kuru saçlara sahip olan kişilerin sıklıkla kullandığı bir bakım yağıdır. Sadece saçlara değil yüze ve vücuda da nem vererek canlı bir görünüm oluşmasını sağlar. Ayrıca yağlı ciltlerde sebum dengesini yani yağ dengesini düzenleyerek sivilce oluşumunu engeller. Argan yağı ayrıca oldukça etkili bir antioksidandır ve sivilce oluşumunu engeller. Tırnak etlerinin yumuşamasında, tırnakların güçlenmesinde ise argan yağı kullanılarak bakım yapılabilir. Dudak bakımında da birkaç damla argan yağı kullanılabilir. Argan yağı ayrıca cilt kırışıklığının gecikmesini sağlar.

Argan Yağı Nerelerden Alınır?

argan yağı nereden alınır

Tüm vücuda faydalı olan argan yağının saf hali biraz yüksek fiyata satılsa da oldukça etkilidir. Argan yağını artık marketlerde, kozmetik mağazalarında, argan yağı orijinal satılan internet sitelerinde bulmak mümkündür.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here