Balık Yağı Hapı Kullanımı ve Faydaları

Vücudun genel sağlığını korumak ve cilt sağlığını olumlu yönde etkilemek için kullanılması gereken Omega 3 vitamini en fazla balık yağı hapı takviyesinde bulunmaktadır. Çok çeşitli faydaları olan ve kullananlar üzerinde genelde çok az yan etki gösteren balık yağı kullanım açısından kimi kişilere zor gelmektedir. Bu yüzden üretilmiş olan balık yağı hapı balık yağının tadını almadan, vitaminden faydalanmayı sağlamaktadır. Omega 3 vitamininin yanı sıra bu kapsüllerde E vitamini de bulunmaktadır. Tercihen kalsiyum, A, C, demir, B1, B2 ve ya D vitaminlerinden bir ya da birkaçını da içerebilen balık yağı hapları genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.

Balık Yağı Hapı Kullanımı

balık yağı hapı kullanımı

Haftada en az iki kez balık tüketen kişiler Omega 3 ihtiyaçlarını balıktan karşılamaktadırlar. Bu durumdaki kişilerin balık yağı hapı kullanımı için takviye ilaçlara ihtiyaçları yoktur. Küçük kapsüller halinde üretilen, içinde Omega 3 ve başta E vitamini olmak üzere çeşitli vitaminler bulunan balık yağı hapları genellikle 500 mg olarak üretilir ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklı dozlarda kullanılmalıdır. Haftada bir kez balık tüketen kişiler için gün aşırı tok karna alınacak bir balık yağı hapları yeterlidir. Hiç balık tüketmeyen kişiler içinse genelde her gün tok karnına1 adet olacak şekilde balık yağı hapı kullanımı önerilir.

Balık Yağı Hapı Faydaları

balık yağı hapı faydaları

Günümüzde birçok kişinin tercih ettiği balık yağı hapının araştırmalarla onaylanmış birçok yararı tespit edilmiştir. Balık yağının onaylı yararları şu şekildedir.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizma hızını artırır.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan kişilerde dikkati artırır.
  • Kadınlarda doğurganlık oranını artırı.
  • Diyabet ve böbrek hastalıklarının ilerlemesini önler.
  • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
  • Çocuklarda kilo alma sürecinde etkili rol oynar.
  • Hafıza ve beyin gelişimini destekler.
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Katarakt riskini düşürür.
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarına olumlu etkileri vardır.

Sayılan tüm bu özellikler balık yağı hapı yararları kategorisinde incelenmiş ve onaylanmış özelliklerdir. Vücudun gereksinimine göre çalışan balık yağı genellikle vücuda sayısız fayda sağlayan bir gıda takviyesidir.

Balık Yağı Hapı Zararları

balık yağı hapı zararları

Yararları oldukça fazla olan balık yağının doğal olanları tercih edildiğinde ve doz olarak da doğru kullanıldığında belirlenmiş bir zararı yoktur. Ancak yanlış doz kullanımları ve güvenilir olmayan marka kullanımı gibi sebepler yüzünden kimi zaman zarar görülebilir. Buna ek olarak karaciğer rahatsızlığı, deniz ürünleri alerjisi, kalp ritim bozukluğu, bipolar bozukluk gibi rahatsızlıkları olan kişiler balık yağı hapı zararları konusunda doktorlarından mutlaka bilgi almalıdırlar ve doktor onayı ile balık yağı kullanmalıdırlar. Bunun dışında nadir görülse de

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Diyet, Kilo Alma
balık yağının faydaları
Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Vücudun kendi kendine üretemediği Omega 3 vitamini çeşitli besinler yoluyla alınsa da genelde kişiler için bu miktar yeterli olmuyor. Bu

Kapat