Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Vücudun kendi kendine üretemediği Omega 3 vitamini çeşitli besinler yoluyla alınsa da genelde kişiler için bu miktar yeterli olmuyor. Bu noktada kişiler balık yağının faydaları konusunda bilgiler edinip balık yağı kullanmaya başlayabiliyorlar. Omega 3 vitamini beyin gelişimi, kalp ve damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, enfeksiyonlu bağırsak rahatsızlıkları gibi hayati konularda sağladığı yararlara ek olarak kanın pıhtılaşmasını önleyerek kişilerde enerji artışı sağlıyor. EPA ya da DHA adı da verilen Omega 3 ise en saf ve yoğun haliyle balık yağında bulunuyor. Farklı yaş gruplarında farklı miktarlarda balık yağı kullanımı öneren uzmanlara göre balık yağının faydaları çağımızın korkulan hastalığı olan kanseri de önlüyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklara önerilen bu gıda takviyesi balığın gövdesinden ve balığın karaciğerinden olmak üzere iki şekilde üretiliyor. Yüksek oranda A vitamini içeren ve balığın karaciğerinden üretilen balık yağının faydaları olsada hamilelerin kullanması önerilmiyor. Bunun dışında bebekler için de balık yağının faydaları ve kullanımı önerilmiyor çünkü anne sütü alan bebekler zaten Omega 3 vitaminini anne sütünden alabiliyor. Bu iki özel durum dışında herkesin kullanabildiği balık yağı sağladığı faydalarla yıllardır tercih edilen bir gıda takviyesi olarak kayıtlara geçiyor. Aç karnına alınması önerilmeyen bu ek vitamin sıvı olup içilerek kullanılıyor.

Balık Yağının Faydaları

Saymakla bitmeyecek faydaya sahip olan balık yağı mucizevî denebilecek bir vitamin. Bilimsel olarak araştırılmış ve kanıtlanmış balık yağının faydaları şu şekilde belirtilebilir.

 • Kan basıncını düşürür
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Kalp ve damar hastalıklarını önler
 • Kan incelticidir
 • Kalp ritmini düzenler
 • Eklem şişlik ve ağrılarını azaltır
 • Beynin yaşlanma sürecini azaltır ve Alzheimer hastalığını engeller
 • Beynin öğrenme ve hafıza kapasitesini artırır
 • Çocukların gelişim sürecinde ihtiyaçları olan vitaminleri sağlar
 • Hiperaktivite görülen çocuklar üzerinde olumlu etki sağlar
 • Ayrıca balık yağı gelişim çağındaki çocukların kilo alma sürecinde de etkilidir.

Sayılan bu özellikler dışında henüz kanıtlanmamış birçok etkisi olan balık yağının faydaları oldukça geniş çerçevede incelenebilecek bir konudur.

Balık Yağı Fiyatları

Mutlaka orijinal olanlarının kullanılması gereken balık yağı her balıktan üretilmez. Somon, sardalye, uskumru ve alabalık gibi balıklarda bol bulunan balık yağları kesinlikle cıva ya da kurşun içermemelidir. Buna ek olarak soğuk suda yaşayan balıkların balık yağının faydaları konusunda daha verimli olduğu unutulmamalıdır. 15 TL’den başlayarak 60 TL’ye kadar uzanan balık yağı fiyatları sağladığı etkiler göz önüne alındığında oldukça uygundur. Balık yağı alışverişi öncesi mutlaka balık yağının faydaları ve güvenilir markalar araştırılmalı ve içerikleri incelenerek satın alınmalıdır.

Balık Yağı Dozu

Yaş gruplarına, çalışma temposuna göre, ne amaçla kullanıldığına göre değişim gösteren balık yağı dozu için en sağlıklı yöntem doktor tavsiyesi almaktır. Genel olarak 4 yaşına kadar olan çocuklarda günlük 5 ml balık yapı kullanılması önerilirken 4 ile 10 yaş arası çocuklarda balık yağının faydaları düşünüldüğünde bu miktar 10 ml.’ye çıkmaktadır. Yetişkinlerde ise bu doz ve cinsiyete göre değişmektedir.

Balık Yağının Faydaları Videosu

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Diyet, Kilo Alma
karın kası yapma
Karın Kası Yapma Programı ve Önerileri

Sporcular arasında en sıkıcı antrenman evrelerinden biri olarak kabul edilen karın kası antrenmanları çoğunlukla tam verim alınacak şekilde yapılmamaktadır. Bunun

Kapat