Cilt Hastalıkları Nedenleri ve Çözümleri

Geçmişten günümüze kadar tedavisi en zor hastalıklar arasında yer alan cilt hastalıkları, hem sağlığı hem de sosyal hayatı olumsuz şekilde etkilemektedir. Egzama, sedef, mantar, uçuk, siğil, nasır ve suçiçeği gibi cilt hastalıkları beraberinde kaşıntılara neden olabilmektedir. Ayrıca bu hastalıkların bir kısmının bulaşıcı olması, durumun daha ciddi bir hal almasına neden olur. Kimi insanlar ise alerjik cilt hastalıklarına yakalanabiliyor. Şimdi sizlere cilt hastalığı çeşitleri hakkında çeşitli bilgiler sunacağız;

Bulaşıcı Cilt Hastalıkları

bulaşıcı cilt hastalıkları

Bu hastalıkların başında İmpetigo, uçuklar, siğiller ve nasırlar gelmektedir. Bakteriyel cilt hastalıkları içinde en belirgin olan İmpetigo, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Düzenli olarak sabunla yıkamak ve temiz tutmak ve doğru vücut bakımı gerektirir. Bakteriyel bir hastalık olduğundan, çocuklarda daha sık görülmektedir. Genellikle böcek ısırmaları ve yaralar sayesinde bulaşır. Kızarıklıklar ile başlayan hastalık ileriki zamanlarda yerini bal renginde kabuklara bırakır. Tedavisi ağızdan alınan bazı antibiyotik ilaçlar ile mümkün olabilmektedir.

Uçuklarda son derece bulaşıcı olup rüzgâr, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda bile kolayca yayılabilmektedir. Cilt hastalıkları içinde en çok rastlananlardan biridir. Genellikle dudak kenarlarında ufak kaşıntılar ile başlayan uçuklar, ilerledikçe yaraya dönüşür ve kuruyup zamanla yok olur. Siğiller ise tedavisi olmayan cilt hastalıklarından biridir. Ancak günümüzde lazer uygulamaları ile azda olsa iyileştirilebilmektedir. Şiddetli ağrılara sebebiyet vermeyen siğiller, yürüme fonksiyonlarında aksaklıklar oluşturabilir. Cilt hastalıkları arasında en yaygın görülen bulaşıcı hastalıklardan biride nasırlardır. Yaygın olarak el ve ayaklarda baş gösteren nasırlar gerçek anlamda bir hastalık olarak görülmez. Nasırlar sert ve yumuşak olmak üzere iki guruba ayrılmaktadır. Ayrıca çeşitli mesleklere göre nasırlarda farklılıklar gösterebilmektedir.

Kaşıntıya Yol Açan Cilt Hastalıkları

kaşıntıya yol açan cilt hastalıkları

  • Kaşıntıya yol açan cilt sorunları içinde en yaygın görülenler mantarlardır.
  • Çeşitli şekillerde meydana gelebilen egzamalar
  • Ciddi hastalıklarından biri olan kurdeşen
  • Yaygın görülen cilt kurulukları
  • Ölümcül hastalıklardan biri olan ve genellikle çocuklarda görülen suçiçeği
  • Hijyen eksikliği oluşabilen uyuz
  • Tedavisi henüz bulunamayan ve ciltte pullanmalara yol açan seboreik dermatit
  • Yine temizlik faktöründen doğan bitler
  • Son olarak iltihaplı cilt hastalıkları kaşıntıya neden olmaktadır.

Alerjik Cilt Hastalıkları

alerjik cilt hastalıkları

Alerjik cilt rahatsızlıkları sadece egzama ve çeşitlerinden meydana gelmektedir. Genellikle egzamalar tedavi edilmediği takdirde hemen hemen vücudun dürt bir yanına kısa sürede yayılabilmektedir. Ayrıca aşırı derecede alerjiye neden olan bu hastalık yaygın olacak üç şekilde görülür. Bunlar; seboreik dermatit, atopik egzama ve kontakt egzamadır. Bunların arasında en tehlikeli olanı seboreik dermatittir. Çünkü tedavisi henüz bulunamamıştır ve genellikle saçlı bölgelerde çıktığından, saç ve sakal dökülmelerine yol açabilmektedir. Ayrıca hızlı bir şekilde yayılan ve cilt hastalıkları içinde tedavisi en zor olan bu hastalık, cilt kuruluğuna ve aşırı kaşıntılara yol açmaktadır. Atopik egzama ise kalıtsal özelliklere sahiptir ve bebeklik dönemlerinde başlar. Genellikle aşırı kaşıntılı olan hastalık diş etlerine duyarlılık göstermektedir.

Egzama ve Mantar Gibi Problemler İçin Öneri Videosu

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Ağız ve Diş Sağlığı, Cilt Bakımı, El ve Ayak Bakımı, Göğüs ve Dekolte Bakımı, Vücut Bakımı
kaş nasıl alınır
Kaş Nasıl Alınır? Kaş Alma Yöntemleri

Yüz şeklini belirleyen en önemli faktör kaşlardır. Yüz şekline uymayan kaşlar kişiyi daha yaşlı göstererek hoş olmayan bir görüntüye neden

Kapat