Ana sayfa Cilt Bakımı Cilt Temizliği için Maske Tarifleri ve Öneriler

Cilt Temizliği için Maske Tarifleri ve Öneriler

cilt temizliği


Kişisel bakımın ayrılmaz bir parçası olan cilt temizliği her yaş grubundan ve her cilt tipinden kişinin yapması gereken basit bir işlemdir. Işıldayan ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak için öncelik mutlaka cilt temizliği yapılmasıdır. Kötü hava şartları, kirli hava ve özellikle gün boyu makyaj altında kalmış cildin mutlaka sabah ve akşam cilt tipine uygun bir temizleyiciyle temizlenmesi ve ılık suyla durulanması gerekmektedir. Bunun ardından hem cildi rahatlatmak hem de cilt temizliğini daha derine indirip yüz bakımı konusunu tamamlamak için tonik ya da süt benzeri ürünler temiz bir pamukla yüze uygulanarak cilt temizleme işlemi tamamlanmalıdır. Temizliğin bir parçası olmasa da cildi nemlendirmek de cildin sağlığını sürdürmesi ve yaşlanmasının önlenmesi cilt temizliği açısından oldukça büyük bir adımdır. Günlük temizliğe ek olarak haftalık uygulanacak kür ve maskeler de cildin sağlığına kavuşmasını sağlayan önemli adımlardır.

Evde Cilt Temizliği

evde cilt temizliği

Zaman ve para sıkıntısından dolayı her zaman cilt bakımı kuaför salonlarında ya da güzellik merkezlerinde yaptırılamayabilir. Bu durumlarda evde cilt temizliği yapılabilecek birbirinden farklı, her cilt tipinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek doğal kürler bulunmaktadır.

  • Yoğurt ve limon: 2 yemek kaşığı yoğurda eklenen 1 çay kaşığı yoğurta elde edilen kür özellikle gözenek, leke ve sivilce problemi olan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Bu maske ciltte 20 dakika bekletildikten sonra ılık suyla durulanmalıdır ve haftada iki kez yapılması uygundur.
  • Yumurta ve süt: Nemlendirici bir özelliğe sahip olan yumurta ve süt maskesi bir yumurta sarısı ile bir kaşık sütün karıştırılmasıyla elde edilir. Cilde sürüldükten sonra cildin üzeri temiz ve ince bir bezle kapatılarak cilt temizliğiniz için 15 dakika beklenmelidir. Ardından temiz bir bezle silinmesi gereken maske kalıntıları da ılık suyla durulanmalıdır.


cilt temizliği önerileri

  • Salatalık ve süt: 1 adet salatalığın rendelenerek 1 su bardağı süt içerisinde kaynatılmasıyla elde edilen bu temizlik sütü evde cilt temizliği yapan kişiler için günlük kullanılabilecek bir temizleyicidir. Mutlaka buzdolabında saklanması gereken bu temizleyici süt, temiz bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam yıkanmış cilde sürülmelidir.

Erkeklerde Cilt Temizliği

erkek cilt temizliği

Yapısal olarak daha fazla sebum bulunan erkek cildinde kullanılması gereken ürünler değişmektedir. Erkeklere özel üretilmiş ürünler erkeklerde cilt temizliği için tercih edilmesi gereken öncelikli ürünlerdir. Genelde fazla zaman almayan, daha pratik yöntemlerle cilt bakımını tamamlamak isteyen erkekler öncelikle düzenli tıraş oluyorlarsa mutlaka tıraş sonrası cilt nemlendirmesini unutmamalıdırlar. Buna ek olarak günlük sabah ve akşam cilt tiplerine uygun bir temizleyiciyle yüzlerini yıkayıp ardından ciltlerini nemlendirmeleri gerekmektedir. Yağlı cilde sahip erkeklerin haftada bir kil maskesi uygulaması önerilirken, kuru cilde sahip erkeklerin de haftada bir kez nemlendirici hazır maske uygulaması önerilir. Pratik yöntemleri tercih eden erkeklerde cilt temizliği bu kolay adımlarla tamamlanabilir.

Cilt Temizliği VideosuBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here