Ana sayfa Cilt Bakımı Ciltteki Lekeler, Nedenleri ve Çözümleri

Ciltteki Lekeler, Nedenleri ve Çözümleri

ciltteki lekeler


Ciltte oluşan bir takım leke ve izler çoğu zaman can sıkıcı ve moral bozucu seviyelere ulaşabilmektedir. Ciltteki lekeler çoğu zaman hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu hastalıkların başında mantar, sedef, egzama ve enfeksiyonlar gelmektedir. Bunun dışında güneş yanıkları yaşlılık kaynaklı oluşan benekler, sivilceler, akneler ve siyah noktalarda cilt lekeleri arasında yaygın görülmektedir. Ciltteki lekeler için tedavi yöntemleri kullanarak, uygun cilt bakımı yaparak veya bazı cerrahi operasyonlar geçirerek kurtulabilirsiniz. Şimdi leke tipine göre uygulanması gereken yöntemlere bir göz atalım;

Gebelik  Sebebiyle Oluşan Ciltteki Lekeler

hamilelik lekeleri

Bu lekeler gebe kadınların doğumdan 1 yıl sonra karşılaştıkları problemlerden biridir. Bunun nedeni hormonal değişikliklerdir. Bunun dışında çeşitli hormon tedavisi gören bazı bayanlar da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle tedavi esnasında ortaya çıkan ciltteki lekeler, bazı durumlarda tedavi sonrasında da meydana geldiği görülmüştür. Bu lekelerin ilerlememesi için kesinlikle güneşten uzak durmak gerekir. Gece bakımı yapmak için ve uzun vadede bu lekelerden kurtulmak için C vitamini serumu kullanmanız gerekiyor.

Yaşlılık Kaynaklı Ciltteki Lekeler

yaşlılık lekeleri

  • Bu lekeler yaşın ilerlemesi ile baş göstermektedir.
  • Daha çok el ve yüz bölgesinde yaygın olarak görülür.
  • El ve yüz bölgesinde görülmesinin başlıca nedenlerinden biri kullanılan kimyasal içerikli sabunların bu bölgelere daha fazla temas etmesidir.
  • Ciltteki lekeler, ilerleyen yaşlarda daha fazla pigment üretilmesinden kaynaklı da oluşmaktadır.
  • Sülfat içerikli sabunlar yerine nemlendirici özelliği sahip sülfatsız sabunlar kullanılmalıdır.
  • Yaşlılık kaynaklı oluşan bu ciltteki lekeler, sadece TCA kimyasal peeling ile giderilebilir.


Güneş Lekeleri

güneş lekeleri

Bu lekeler genellikle insanların güneş kremlerine fazla güvenmesinden kaynaklı oluşmaktadır. Güneş kremleri özellikle su ile temas ettiğinde tüm etkisini kaybetmekte ve insanlar bunun bilincinde olmadan uzun süre güneş altında kalmaktadır. Buda ciltteki lekeler ve bazı izlerin oluşmasına neden olur. Bu lekelerin oluşumundan korunmak için fiziksel olarak güneşten korunmalı ve C vitamini bakımını aksatmamalıyız. C vitamini bakımını özellikle yaz aylarında ve gece uygulamaya özen göstermeliyiz. Bunun dışında C vitamini içeren bazı kozmetik ürünlerini kullanmanız size bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca kimyasal peelingler ve çeşitli lazer uygulamaları da sizi ciltteki lekeler ve izlerden kurtaracaktır. Lazer uygulaması izleri tamamen yok edemez ancak kimyasal peeling hem daha güvenli hem de daha kesin sonuçlar için tercih edilmelidir.

Şarap ve Mantar Lekeleri

şarap lekeleri

Damarsal bir problem olan şarap lekeleri diğer bir adıyla doğum lekeleri olarak bilinir ve %5 oranında görülür. Ciltte bulunan lekeler göz kapaklarında, bacaklarda ve karın bölgesinde daha sık görülür. Genellikle 1-2 yıl içinde kendiliğinden kaybolan bu şarap izlerinin sağlık açısından bir sakıncası bulunmamaktadır. Mantar lekeleri ise cilt üzerinde oluşan mantarlardan kaynaklı bir aşınma ve tahrişle meydana gelen lekelerdir. Ayrıca ciltteki lekeler kimyasal peeling yapılarak giderilebilir. Kimyasal peelingde bulunan asitler genel olarak mantar hastalığının tedavisinde kullanıldığı için, bu izlerin temizlenmesinde de oldukça başarılı bir performans sergilemektedir.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here