Ana sayfa Cilt Bakımı Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

doğal cilt bakımı


Cilt bakımı yüzyıllardır yapılan ancak bir türlü istenilen sonuçların alınmadığı bir uygulamadır. Bunun nedeni kimyasal ürünler, yanlış ve bilinçsiz uygulamalardır. Cilt bakımında hayati öneme sahip tek unsur doğallıktır. Çünkü doğal olmayan ürünlerin kullanılması hem cildin yapısına zarar verir hem de cildin doğal görünümünü kaybetmesine neden olur. Doğal cilt bakımı yapılması halinde, geriye dönük hasarlar onarılabildiği gibi, cildin yeniden yapılanması da sağlanabilir. Doğal cilt bakımı ancak evde yapılan çeşitli karışımlar ile mümkün olabiliyor. Öncelikle doğal cilt bakımı için ne yapılır ve nelere dikkat edilir bunları inceleyeceğiz;

Doğal Cilt Bakımı İçin Öneriler

doğal cilt bakımı önerileri

 • Doğal ve kusursuz bir cilde sahip olmak istiyorsanız her şeyden önce cilt tipinizi öğrenmelisiniz.
 • Pul pul dökülen ciltler kuru, parlak ciltler yağlı, bazı kısımlarda yağlanma varsa karma ve makyaj sonrası kaşıntı oluşuyorsa hassas cilt sınıfına giriyorsunuz demektir. Doğal cilt bakımı için cilt tipi çok önemlidir.
 • Cilt temizliğine büyük önem göstermelisiniz.
 • Sürekli cilt nemlendirici losyon ile cildinizin nemli kalmasını sağlamalısınız.
 • Güneşe çıktığınız zamanlar kesinlikle güneş kremi kullanmalısınız.
 • Doğal cilt bakımı için kesinlikle gece makyajla yatmayın. Çünkü tıkanan gözenekler hava alamaz ve cildiniz ciddi zararlar görebilir.
 • Akne ve benzeri unsurlar gördüğünüz an hiç beklemeden doğal yüz maskeleri ile saldırın.
 • Bronzlaşmak bir güzellik işlemi olarak düşünülse de tam aksine cilde büyük zararlar veren bir uygulamadır.
 • Kullandığınız makyaj malzemelerinizin sizden başka biri tarafından kullanılmasına izin vermeyin.
 • Doğal cilt bakımı için beslenme alışkanlığınızı ve uykunuzu düzene koyun.
 • Günlük su tüketiminiz 2LT‘nin altına düşmesin.


Doğal Cilt Sıkılaştırma Maskesi

doğal cilt sıkılaştırıcı maske tarifi

Malzemeler; 1 adet ayvanın çekirdekleri ve bir kahve fincanı ılık su

Hazırlanışı; çekirdekleri fincana koyun ve üzerine ılık suyunuzu ilave ettikten sonra 2 gün demlenmeye bırakın. Jöle kıvamı alan karışımı daha önce yıkadığınız cildinize uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra sabun kullanmadan sadece soğuk su ile iyice temizleyin. Doğal cilt bakımı maskesi sayesinde daha sıkı bir cilde kavuşabilirsiniz.  Maskeyi uyguladıktan sonra nemlendirici kullanın. Eğer nemlendiriciniz yoksa alternatif olarak gün suyu kullanabilirsiniz.

Evde Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

evde doğal cilt bakımı yöntemi

Evde kendi imkânlarınızla doğal cilt bakımı yapmak istiyorsanız her şeyden önce temizliğe büyük önem vermelisiniz. Bunun dışında temizlik işlemlerinin ardından gözeneklerin tamamen arındırılması için bir tonikleme işlemi yapılması gerekir. Bu uygulama siyah nokta ve sivilce gibi unsurların oluşmasını engeller. Bir pamuğa damlatacağınız birkaç damla gül suyu ile cildinizi temizlemeniz yeterli olacaktır. Doğal cilt bakımı için bir diğer önemli unsurda nemlendiricilerdir. Cilt yapınıza uygun olan nemlendiriciyi bulup düzenli olarak uygulamanız gerekir. Bunun için 3 damla anemon yağını, 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ve 4 damla çörek otu yağını bir kapta karıştırın ve üzerine 1 kaşık bitkisel gliserin ekleyin. Bu karışımı cildinize sürmeniz uzun süreli nemlendirici etkisi verecektir.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here