Ana sayfa Diyet Doğurganlığı Arttırmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Doğurganlığı Arttırmak İçin Nasıl Beslenmeli?Beslenme tarzında yapılacak bazı değişikliklerle doğurganlığı arttırmak mümkün.

Çevresel faktörler, genetik sebepler ve sigaranın etkisi ile doğurganlık gün geçtikçe azalıyor. Anne adaylarının bu süreçte bilinçli bir diyet uygulaması büyük önem taşıyor.

Pirinç Yerine Bulgur

  • Pirinç yerine esmer pirinç veya bulgur, makarna yerine tahıllı makarna, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilmeli. Şekeri söylemeye bile gerek yok sanırım. Beyaz ekmek, beyaz şeker, pirinç gibi basit karbonhidratla beslenen kadınların yumurtalıklarında diğerlerine göre % 92 oranında verimsizlik görülmüştür.

Hem bitkisel hem hayvansal kaynaklardan düzenli ve yeterli şekilde tüketilmeli. Mesela her gün 2 bardak süt, yoğurt, yumurta tüketilebilir. Günde 1 öğün et, balık, tavuk da tüketilmeli. Margarin, trans yağ gibi doymuş yağlar yumurta sayısında azalmaya sebep olmuştur. Ayçiçek yağı, fındık yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlardan faydalanmak gerekir. Hem kalp açısından hemde enfeksiyon riskini azaltmak adına.  Enginar, domates, brokoli, biber, ıspanak, elma böğürtlen bolca tüketilmelidir.Vitamin ve Minareller

  • B Kompleks Vitaminleri

Hayvansal gıdalar, yağlı tohumlar, kuru baklagiller.

Magnezyum: Fındık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller

Çinko: Kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, fındık, süt

Demir: Et, tavuk, balık, kuru baklagiller, kuru üzüm, pekmez

Folik Asit: Yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, tam tahıllı ürünler gibi zengin folik asit kaynakları sofradan eksik edilmemelidir.

Omega 3: Haftada 2-3 kez balık tüketilerek omega 3 ihtiyacı karşılanmalıdır. Güvenli balıklar; somon, alabalık, uskumru, hamsi ve orkinos’tur.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here