Ana sayfa Cilt Bakımı Dudak Peelingi Tarifi ve Yapılışları

Dudak Peelingi Tarifi ve Yapılışları

dudak peelingi


Vücudun her noktasında olduğu gibi dudaklarda da ölü deri oluşma ihtimali çok fazladır. Bu probleme karşı dudak peelingi etkili çözümler arasındadır. Özellikle cildin kuruduğu dönemlerde, kötü hava şartları, aşırı rüzgar, soğuk ya da çok sıcak havaya maruz kalındığında dudak üzerinde ölü deriler artar ve dudakta çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar ve ölü deriler dışarıdan bakıldığında kötü bir görüntü oluşturur ve kimi zaman derin çatlaklar haline gelerek kişilerin canlarının yanmasına bile sebep olur. Bu istenmeyen durumu çözmenin tek yolu düzenli dudak peelingi yapmaktan geçer. Dudak peelingi yapılmadığı takdirde sürülen rujdan da tam performans alınmaz çünkü ruj çatlak derinin içine yerleşerek dudakta daha kötü bir görüntüye yol açar ve dudak makyajı konusunda istediğiniz sonucu alamazsınız. Oldukça zahmetsiz, evde yapılabilenleri olduğu gibi, kaliteli markalardan alınabilecek ya da cilt bakımı merkezlerinde yaptırılabilecek dudak peelingi yöntemleri de mevcuttur.

Dudak Peelingi Tarifleri

dudak peelingi tarifleri

Kimyasal içeriklere güvenmeyen ya da dudak peelingini evde olan ürünlerle yapmak isteyen kişiler için en fazla 3 malzemeli dudak peeling tarifleri vardır. Her biri denenmiş ve başarılı sonuç vermiş bu peelinglerin etkisini tam olarak görebilmek için düzenli uygulamak gerekir.

  • Bal, Türk kahvesi ve şeker: 1 çay kaşığı balın içine eklenecek 1 çay kaşığı toz şeker ve 1 çay kaşığı Türk kahvesi karıştırılarak dudak üzerinde masaj yaparak uygulanır ve ılık suyla durulanır. Bu karışım uzun süre saklanamayacağı için tek kullanımlık hazırlanıp uygulanmalıdır
  • Diş fırçası: Yumuşak kıllı, hafif ıslatılmış bir diş fırçasıyla dudak üzerinde dairesel hareketlerle masaj yapılarak dudaklara peeling yapılabilir.
  • Zeytinyağı ve kahve: 1ölçü zeytinyağı içine eklenecek 1 ölçü Türk kahvesi ile de aynı işlem yapılabilir. Kısa bir masaj ve ılık suyla durulama işleminden sonra pürüzsüz dudaklara kavuşulur. Bu karışım saklanabilir nitelikte olduğu için ölçüler fazla kullanılabilir.


Dudak Peelingi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

ne sıklıkla dudak peelingi yapılmalıdır

Peeling sonrası mutlaka nemlendirilmesi gereken cilt yaklaşık 1 hafta kadar sonra tekrar peelinge ihtiyaç duyacaktır. Genelde 5 gün ile 7 gün arasında tekrarlanması gereken dudak peelingi için beklenmesi gereken zaman kişiden kişiye değişebilmektedir. Fazla peeling yapma durumunda cilt zarar görebileceğinden kişilerin kontrollü hareket etmeleri gerekmektedir.

Dudak Peelingi Markaları

dudak peelingi markaları

Bakımlı kadınların ve iyi görünmek isteyen erkeklerin gülüşlerini ve konuşmalarını taçlandıracak olan dudak bölgeleri için yaptıkları dudak peelingi için bir yöntem mağazalardan hazır peeling karışımları satın almaktır. Bunun için üretim yapan çok çeşitli dudak peeling markaları mevcuttur.

  • Lush Bubblegum
  • Lush Popcorn
  • H&M Clean Canvas
  • ELF Dudak Peeling
  • Bliss Şeker Peeling
  • The Body Shop Dudak Peeling

Sayılan bu ürünler dışında da dudak peelingi markaları vardır. Marka ve ürün seçiminde her şeyden önce mutlaka güvenilir bir marka ve temiz içerikli ürünler tercih edilmelidir. Özellikle dudağa uygulanacak ürünlerde kimyasaldan uzak, zararsız içerikli ürünler kullanılmalıdır.

 BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here