Karın Kası Yapma Programı ve Önerileri

Sporcular arasında en sıkıcı antrenman evrelerinden biri olarak kabul edilen antrenmanları çoğunlukla tam verim alınacak şekilde yapılmamaktadır. Bunun nedeni ise hareketlerin kolay gibi görünüp doğru şekilde uygulanmasının zor olmasıdır. İnsanların konusunda tam başarıyı elde edememelerinin bir diğer nedeni ise belirli bazı egzersizlerle yetinerek bilhassa karın için özel uygulanan egzersizlere önem vermemeleridir. Bu kişiler sırt veya bacak kaslarını çalıştırmak için gerekli olan antrenmanları yaparken karın kası yapma işleminin de gerçekleştiğine inanırlar, fakat etkili biçimde yapılmadan ideal karın kaslarına sahip olmak neredeyse imkansızdır.

Karın Kası Yapma Başlangıç

karın kası yapma başlangıcı

Karın kası yapmaya hevesli olan ve buna başlamak isteyenlere verilebilecek ilk öneri karın hareketlerini basite almaması, egzersizi evde yapacaksa internetten egzersizlerin videolarını dikkatlice incelemesi ve hareketi doğru yaptığından emin olması gerekir. Çünkü, belirtildiği üzere karın egzersizleri izlerken kolay gibi görünür, fakat uygulama esnasında ne kadar zor olduğu anlaşılır. Bunun yanı sıra, karın kası yapmaya başlama esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da istikrarlı ve kararlı olmaktır. Karın kası egzersizleri diğer egzersizlere göre oldukça sıkıcıdır ve sonuç almak diğer bölgelerdeki gibi kolay değildir. Yani vücut sıkılaştırma işlemi özelliklede göbek bölgesi için kolay bir işlem değildir. Örneğin kol kasını geliştirmek isteyen birinin hedefine çok daha kolay ve kısa sürede ulaşabilmesi mümkünken karın kası yapma bu kadar kolay değildir. İşte bu durumdan dolayı, karın kası yapmaya başlama sırasında kişinin yılmaması, hırsını ve azmini sürekli canlı tutması, istikrarlı bir şekilde verimli çalışmaya başlaması gerekir.

Karın Kası Yapma Programı Belirleme

karın kası yapma programı

Bu kararlılığı sürdüreceğine inanan birinin artık en etkili karın kası programını bularak bu programdaki hareketleri detaylarıyla öğrenmesi, sonra da seçtiği programı azimle uygulamaya başlaması gerekmektedir. Bu noktada, internette çok çeşitli ve faydalı bilgiye erişilebilmesinin yanı sıra bazı bilgiler yanlış veya eksik olabildiğinden evde internetten araştırarak karın kası yapma programı belirleme isteyenlerin mutlaka eksiksiz ve etkili biçimde tarif edilen programlardan kendine uygun olanı seçmesi gerekmektedir. Öte yandan, belirleme aşamasında bir diğer önemli nokta ise programın süresi ve sıklığıdır. Günlük planınıza en uygun olacak programı belirlemek programa başladıktan sonra zaman açısından sıkıntı yaşamamanızı dolayısıyla programa daha uzun süreli ve verimli olarak uyabilmenize yarar sağlar.

Karın Kası Yapma Programını Sürdürme

karın kası yapmak

Az önce de belirtildiği üzere, karın kası egzersizleri daha sıkıcıdır ve sonuç vücutta etkisini daha geç gösterir. Bu nedenle, karın kası yapma programını sürdürme sporla uğraşan kimselerin bile zorluk çektiği bir meseledir. Aşağıda, programı en etkili şekilde sürdürme ile ilgili bir takım ipuçları sıralanmıştır.

  • Beklenilen sonucun hemen olamayacağını bilerek devam etmek de fayda vardır, çünkü ideal karın kası uzun bir sürecin sonunda elde edilebilir.
  • Hırslı ve azimli olunmalıdır.
  • İstikrarlı ve kararlı olunmalıdır.
  • Her bir hareketi aksatmadan doğru şekilde ve programda belirtildiği sıklıkta ve zamanında yapmak da karın kası yapma programı sürdürme işleminin etkili olması için en önemli ipuçlarındandır.

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Diyet, Vücut Bakımı, Vücut Sıkılaştırma
karın kası hareketleri
Karın Kası Hareketleri ve Karın Kası Programı

Karın kası yapma dalındaki en zor sporlardan birisi olmasına rağmen spor salonuna gitmeden veya profesyonel ekipman olmadan karın kası hareketleri

Kapat