Kontür Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Makyaj teknikleri kadınların ilgisi ile son derece gelişmektedir. Son zamanlarda ise merak edilen konulardan biri kontür makyaj olduğu söylenebilir. Özellikle yüzlerin boyutlandırılması ve kişinin daha göz alıcı görünmesi için onlarca marka farklı çeşitte makyaj ürünleri ile makyaj aparatları geliştirmektedir. Ürünlerin başarı performansı ve renk skalarına göre kişi beğendiği ürünleri gönül rahatlığı ile deneyerek istediği makyajı elde edebilirken bazen de istemediği sonuçlarla karşılaşabilir. Özellikle yüzün boyutlandırılması konusunda yanlış ürün seçimi ya da yoğun olarak ürün kullanımı bu yanlışı destekler. Bunu önlemek içinse doğru ürünler araştırılmalı ve cilt rengine uygun olan ürünler tercih edilmelidir. Bronzer seçiminde renk tonları çok önemlidir. Turuncu renk tonlarına yakın ürünler çok açık cilt renk tonuna sahip olan kişilere yakışmayabilir ve abartılı durur. Kontür makyaj konusunda dikkat edilmesi gereken renklerin uyumlu seçilmesidir aksi halde istenilmeyen sonuçlar ile karşılaşmak mümkündür. Belirli markaların simli, sade bronzerları vardır ve bunlar özel günler ya da günlük kullanım için ayrı olan çeşitler şeklinde ayırmak mümkündür.

Kontür Makyaj Nasıl Yapılır?

kontür makyaj nasıl yapılır

Makyaj kadınların var olan güzelliğini ortaya koymak için yapılan eğlenceli bir sanat eseridir. Makyaj neden sanat eseri? Çünkü makyaj renklerle insanın kendi kendine şekil verdiği hatta eğlenmek amacı ile yaptıkları bir uğraştır. Bu yüzden renklerin tonunu bilmek, renklerin uyumu ve kişinin kendi cilt rengini tanıması çok önemlidir. Kontür makyaj yüz hatlarının belirginleştirilmesi, kontürleme ve aydınlatma işlemleri doğru yapılması çok önemlidir. Kontür makyajları aslında göz makyajlarına da uygulanabilir ve günlük olarak kullanılabilir. Günlük kontür işlemi yapmayı sevenler özel günlerde kullanılacak kontür işleminden daha az ve oranlı yapmalıdır. Özel günlerde ise daha yoğun kontür işlemleri yapılabilir. Peki, kontür makyajı nasıl yapılır? Kontürleme nasıl olmalıdır?

  • İlk olarak ten makyajının yapılmış olması gerekir. Daha sonra cilt rengine uygun olan bronzer seçilmelidir.
  • Cilt rengi açık kişiler cilt tonundan bir iki ton koyu renkte bronzer seçmelidir. İçerisinde pembelik bulunduran bronzerlar daha şık duracaktır.
  • Buğday renkli ve esmerler ise kendi cilt tonlarından birkaç koyu tonda bronzer seçmeli içerisinde kahvelik bulunan bronzerlar çok yakışacaktır.
  • Yağlı cilt tipine sahip olanlar daha çok pudra bronzer seçmeli ve yağlanmaya karşı önlem almalıdır.

kontür makyaj yapımı

  • Hassas ciltler ise bronzerların içerisinde yoğun kimyasal içermeyen, mineral tarzda doğal makyaj ürünlerine yönelmelidir.
  • Bronzer kulak hizasından burun ucunda doğru fırça yardımı ile uygulanmalıdır. Aynı hizadan alın ve çene altına da uygulanmalıdır.
  • Burun kenarları ve çene kısmının orta alt tarafına da çok az miktarda bronzer kullanılmalıdır.

Kontür Makyaj Nerelerde Kullanılır?

kontür makyaj nerede kullanılır

Kontür makyaj günlük kullanımda yoğun olmamak kaydı ile sadece burun kenarları ve kulak hizasından burun ucuna doğru az miktarda uygulanmalıdır. Özel günlerde, düğün, nişan, mezuniyet, yıldönümlerinde ise bronzer uygulanacak tüm bölgelerde kullanılmalı ve aydınlatıcı ihmal edilmemlidir. Kontür makyaj konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta cilt rengine ve cilt tipine uygun olarak bronzer seçilmelidir.

Kontür Makyaj Nasıl Yapılır Videosu

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Dudak Makyajı, Göz Makyajı, Kaş ve Kirpik Modelleri, Makyaj, Makyaj Teknikleri, Profesyonel Makyaj, Yüz Makyajı
far nasıl sürülür
Far Nasıl Sürülür? Göz Farı Sürmenin İncelikleri

Bayanların makyaja ve bakıma önem vermeleri, çeşitli makyaj tekniklerini doğurmuştur. Makyaj yaparken her bir yer için ayrı hileler yapılarak daha

Kapat