Patates Maskesi Yapılışı ve Faydaları

Evlerde sürekli bulunan un, tuz, şeker gibi temel besin maddelerinden biri olan patates mutfakların vazgeçilmezlerindendir. Patates ve bununla birlikte cilt bakımı için çok etkili bir alternatiftir. İçeriğinde bulunan karbonhidrat ve C vitamini cilde çok faydalı maddelerdir. Bütün bu özelliklerinden dolayı her kesimden insanın hazırlayıp uygulayabileceği patates maskeleri birçok cilt sorununun çözümünde etkili olmaktadır. Bununla birlikte, evde hazırlanan arasında en kolay hazırlanan maskelerden birisi olan ve çok ucuz maliyetli olan patates maskesi bu özellikleriyle popülerliğini gün geçtikçe artırmaktadır.

Patates Maskesi Nasıl Yapılır

patates maskesi nasıl yapılır

Her evde bulunan patatesin kullanıldığı patates maskesi nasıl yapılır için birçok tarif bulunmaktadır. Bu tariflerden bazıları şu şekilde sıralanabilir.

 • Önceden ayrı ayrı haşlanmış ve ezilmiş 1 çorba kaşığı patates ile aynı miktar haşlanmış kestane bir kaba konur. İçine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilip iyice karıştırılır, yüze sürülüp 15 dakika bekletildikten sonra gül suyu ile cilt yıkanıp temizlenir. Ardından nemlendirici uygulanır. Bu patates maske haftada 1 kez uygulanması kuru ve yorgun ciltlerin canlanmasına yardımcı olur.
 • 1 orta boy patates 2 su bardağı süt içinde haşlanır, ezilir, içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı konulur ve karıştırılır. Bu karışım yüze sürülür ve 15 dakika bekletildikten sonra bol su yardımıyla yıkanır. 3 günde 1 tekrarlanırsa patates maskesi cilde nem dengesini kazandırır.
 • Bir miktar limon suyu, yarım çorba kaşığı buğday unu ve aynı miktar patates nişastası karıştırılarak yüze uygulanır ve 10 dakika bekletilip bol su ile yıkanır. Bu maske yağlı ciltler için kullanılır, cildin çabuk yağlanmamasını sağlar.

patates maskesinin faydaları

 • Ayrı ayrı haşlanmış 1 çorba kaşığı patates ile havuç karıştırılarak üzerine aynı miktarda un ilave edilerek püre haline getirilir. Yüze sürüldükten sonra 10-15 dakika bekletilerek durulanır. Haftada 2 kez uygulanılabilecek olan bu maske, ciltteki yağlanmayı azaltır, gözaltı morluklarını giderir ve cilde daha genç bir görünüm kazandırır.
 • Bu tarif patates maskesi hazırlama içinde en kolay hazırlananlardan biridir. 1 adet patates ve 1 adet salatalık kabukları soyularak rondoya atılır ve rondoda iyice ezilmeleri sağlanır. Sonra karışımın suyu süzülür ve bu su bir kaba alınır. Bir pamuk yardımıyla alınan su gözaltlarına 15 dakika boyunca uygulanır. Sonra bol su ile durulanır. Bu patates maskesi gözaltı şişliklerini gidermeye yardımcı olur.

Patates Maskesi Faydaları

patates maskesi faydaları

Kolayca ulaşılabilen bir ürün olan patatesin içeriğinden ve cilt maskeleri tariflerinden sonra, patates maskesi faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 • Yorgun ciltleri dinlendirmeye yardımcı olur.
 • Gözenekleri sıkılaştırmakta etkilidir.
 • Siyah noktaları büyük ölçüde temizler.
 • Cilde pudra etkisi yaparak cildi beyazlatmaya yardımcı olur.
 • Gözaltı torbalarını ve morluklarını giderir.
 • Sivilceleri giderir, izlerinin yok olmasına yardımcı olur.
 • Güneş lekelerini gidermeye yardımcı olur.

Yukarıda sıralanan patates maskesinin faydaları görüldüğü gibi birçok sorunun çözümünde etkilidir.

Patates Maskesi Videosu

 

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Cilt Bakımı, Güzellik Maskeleri, Güzellik Sırları, Kuru Ciltler, Peeling Tarifleri, Yağlı Ciltler, Yüz Bakımı
cilt temizliği
Cilt Temizliği için Maske Tarifleri ve Öneriler

Kişisel bakımın ayrılmaz bir parçası olan cilt temizliği her yaş grubundan ve her cilt tipinden kişinin yapması gereken basit bir

Kapat