Ana sayfa Saç Modelleri Dalgalı Saç Modelleri Saç Tasarımları – Yüz Şekline Uygun Saç Tasarımı

Saç Tasarımları – Yüz Şekline Uygun Saç Tasarımı

saç tasarımları


Kadınların en belirgin aksesuarı olan saçları yüz tiplerine uygun olarak şekillendirilmezse hoş görüntüler ortaya çıkarmayabilir.  Kişilerin çok beğendikleri saç tasarımları eğer yüz tiplerine uymuyorsa kendilerine yakışmayabilir ve bu durumda en önemli olan adım yüz tipine göre saç tasarımı yaptırmaktır. Kişiler örnek fotoğrafları inceleyerek kendi yüz tiplerini öğrenebilirler ya da uzman bir saç tasarımcısının yardımıyla yüz tiplerine uygun saç modelleri belirleyebilirler. Kesim ya da boya gibi saç tasarımları yapılmadan önce bilgisayar ortamında o saç modelinin kişinin üzerinde nasıl durduğu tespit edilmeli ve yüz tipine göre saç tasarımı bir sonraki adım olmalıdır.

Saç Tasarımı İçin İdeal Yüz Şekli

Yüz şekline göre saç tasarımları yapılırken;

  • Yuvarlak yüz şekli
  • Uzun yüz şekli
  • Kare yüz şekli
  • Üçgen yüz şekli

gibi yüz şekilleri en ideal olarak kabul edilmiş olan oval yüz tipine benzetilmeye çalışılmaktadır.

Yüz Şekline Göre Saç Tasarımları

Yuvarlak Yüze Saç Tasarımları

Boyunun kısa göründüğü, elmacık kemiklerinin altının dolu ve yanakların belirgin olduğu yuvarlak yüzlerde çene belirsiz ve saç çizgisi geniştir. Uzun saç kullanmak isteyen kişiler için yuvarlak yüze saç tasarımları yapan uzmanlar özellikle elmacık kemikleri çevresinde katları yoğunlaşan hacimli modelleri önermektedir. Kısa saç kullanmak isteyen kişilere ise üst kısımda yoğunlaşan kat ve hacim görüntüsü önerilir. Yani yuvarlak yüzlü kişiler düz kesimlerden kaçınmalıdır.Kare Yüze Saç Tasarımları

Çene kemiklerinin belirgin olduğu, hemen hemen alınla aynı hizada bulunduğu ve yanakların da belirgin olduğu yüz şekli olan kare yüze saç tasarımları yaparken dikkat edilmesi gereken nokta yüzün köşeli yapısını gizleyecek modeller kullanmaktır. Çene hizasındaki hafif katlı modeller kare yüz tipini daha yumuşak gösterirken, omuz hizasında dalgalı modeller de kare yüz sahipleri için önerilmektedir.

Oval Yüze Saç Tasarımları

En ideal yüz tipi olarak kabul edilen oval yüzde alın ve çene orantılı, elmacık kemikleri belirgindir. Çoğu saç modelinin yakıştığı oval yüze saç tasarımları yapılırken dikkat edilmesi gereken konu modelden çok renktir. Çünkü hemen hemen tüm modellerin yakıştığı bu yüz tipi, ten rengine uygun bir saç rengine sahip olduğunda mükemmel görüntüye ulaşmış olacaktır.

Üçgen Yüze Saç Tasarımları

Dar bir alın ve geniş bir çene olarak tanımlanan üçgen yüz şeklini oval yüze çevirmek için bob model kesimler kullanılabilir. Alına yakın, tepe bölgesindeki saçların kabartılarak kullanılmasıyla daha geniş bir alın illüzyonu yaratılabilecek üçgen yüze saç tasarımları yapılırken kâkül de kullanılabilir. Bilinenin aksine kâküllü saç modelleri dar alınlarda kendini daha şık gösterir.

Uzun Yüze Saç Tasarımları

Aslında oldukça zarif görünürken yanlış saç tasarımı ile orantısız görünebilecek olan ince ve uzun yüzleri daha oval gösterebilmek için katlı ve hacimli saç modelleri kullanılmalıdır. Saç uzmanları uzun yüze saç tasarımları yaparken kısa saç isteyen kişiler için çene hizasından daha kısa saçları önermemektedir. Uzun saç kullanmak isteyen uzun yüzlü kişilere ise kıvırcık ya da dalgalı saçlar önerilmektedir.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here