Ana sayfa Saç Bakımı Saçlar Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının Nedenleri

Saçlar Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının Nedenleri

saçlar neden beyazlar


Saçlar Neden Beyazlar? Genel Bilgiler

Her insan doğar büyür ve yaşamının son evresi olan yaşlılık dönemine geçiş yapar. İnsan vücudunda yaşlılığın bazı belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerden bazıları ise saçlar neden beyazlar sorusunu beraberinde getirir. Ellerin buruşması, belirli hastalıklar, yüzün çökmesi ve bunların yanın da bir de oluşan beyaz saçlar mevcuttur. Baktığımızda saçlar neden beyazlar  sorusunun cevabı çoğu zaman yaşlılığa bağlansa da aslın da beyaz saçlar oluşma nedeni bir pigment kaybıdır. Saç rengimiz saç köklerimizden oluştuğu için orada meydana gelen pigment eksikliği de saçlarımızın beyazlamasına sebep olmaktadır. Aslında beyaz saçlar sadece yaşlılık alameti değil aynı zamanda da saç problemleri arasındadır. 20’li yaşlardan sonra melonasit üretimi vücudumuz da azaldığından dolayı bu yaşlarda da beyaz saçlar ortaya çıkabilmektedir ve bu da saçlar neden beyazlar sorusunun başka bir cevabıdır aslında. Bunların yanın da saçların beyazlaması genetik bir nedenden dolayı da meydana gelebilmektedir.

Saçlar Birden Beyazlar Mı?

saclar-birden-beyazlarmi

Eski Türk filmlerindeki saçların birden beyazlaması çok olağan dışı bir şeydir. Çok nadir olsa da bazı insanlar da saçlar bir günde de haddinden fazla beyazlayabilirler. Bunun nedeni ise yaşanan büyük stresler nedeniyle vücudumuz da hücresel anlamda yıkımlar meydana gelebilmektedir. Buda saçlarımızın birden beyazlamasına sebebiyet verebilmektedir. Yani saçlar neden beyazlar sorusunun bir diğer cevabı ise strestir.

Stresten Saçlar Beyazlar Mı?

stres-saclari-beyazlatirmiTüm hastalıkların aslında genel nedeni insanın hayatı boyunca yaşadığı streslerden kaynaklanmaktadır. İnsan hayatı boyunca yaşadığı stresler sonucun da büyük hastalıklarla uğraşabilmektedir. Bunlara bir örneğide saçlar neden beyazlar sorusuna verebiliriz çünkü saçlar stresten ve üzüntüden beyazlayabilirler. Çünkü stres vücudumuzun her bölgesini etkisi altına alarak saçlarımıza rengini veren melonasiti de yok edebilme etkisine sahiptir.

Boyanan Saçlarda Beyazlama Erken Olur Mu?

saclari-boyamak-saclari-beyazlatirmi

Saçların erken beyazlamasının birçok sebebi olduğu gibi kimyasal sürülen ürünlerde saçlar neden beyazlar sorusunun cevaplarından biridir. Sadece dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Onu şu şekilde ifade etmek doğru olacaktır.

-Her ne kadar saç boyama işlemi saçı beyazlatsa da asıl dikkat edilmesi gereken nokta genetik olarak ailede erken yaşlar da saç beyazlaması olup olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

-Eğer aileniz de erken yaşta saçları beyazlayan kişiler var ise saç boyama işleminizi 30 yaşınıza kadar ertelemeniz sizlerin yarına olacaktır. Aksi takdir de beyaz saçlar sizleri daha erken yaşta bulabilir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenebilir?

sac-beyazlamasi-nasil-onlenir

Bu bölümde saçlar neden beyazlar sorusuna verdiğimiz cevapların ardından saç beyazlamasını önleme yöntemlerinden bahsedelim. Bu yolları sıralayacak olursak eğer şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Öncelikle saçların beyazlamasını önlemek için doğru ve düzenli bir şekilde beslenmek  ve saç bakımı yapmak gerekmektedir.
  • Taze yeşillikler içerisinde bulundurduğu tüm vitaminlerle saçlarınızı beslemenizin en doğal ve kolay yolu olacaktır.
  • Çikolatalar zararlı yiyecekler olarak bilinseler de aslında saçlar için oldukça önemli bir besindir. Çünkü saçlarımıza rengini veren melonasit bakır içermektedir ve çikolata bu bakır miktarını yeterince karşılayabilmektedir.
  • Yaz meyvelerinin en çok sevilenlerinden olan çilek ile kiraz da saçlar için oldukça önemli bir yer almaktadır. İçerisinde bulundurduğu C vitamini sayesin de saçlarımızın rengini yaz güneşin de korumamızı sağlayacak olan bir diğer önemli besindir. Beyaz saçlar için gerekli tedbirler alındığı sürece saçlar neden beyazlar sorusunu kafanıza takmaya gerek kalmayacaktır, beyaz saç oluşum süresi daha uzun safhalarda meydana gelecektir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here