Ana sayfa Vücut Bakımı El ve Ayak Bakımı Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

tırnak batması nasıl geçer


Birden fazla sebebi olan tırnak batması sorunu kişilerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tırnak batması nasıl geçer sorusu insanar tarafından çok sık sorulmaktadır. Ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerin bile yapılmasını zorlaştıran bu rahatsızlık tırnağın etrafında oluşmaya başlayan kızarıklık hatta zaman zaman iltihap toplaması belirtileriyle anlaşılabilir. Kimi kişilerde ise henüz iltihap oluşmadan yalnızca hissedilen acı ile bile tırnak batması nasıl geçer diye araştırmalarına sebeptir. Fark edilen tırnak batması nedenleri yalnızca fiziksel sebepler yüzünden değil dış sebepler yüzünden de gerçekleşebilir. Ayakta aşırı terleme, çeşitli cilt rahatsızlıkları, hızlı tırnak uzaması, tırnaklarda mantar enfeksiyonu gibi fiziksel sebeplerin yanı sıra dar ve yüksek topuklu ayakkabılar, yanlış tırnak kesimi, ayağın ya da elin çevresinde oluşmuş yaralanmalar gibi dış sebepler de tırnak batması nedenleri arasında sayılabilir. Bütün bunların dışında ailesinde tırnak batması rahatsızlığını yaşayan bir kişinin irsi olarak bu rahatsızlığı yaşaması oldukça sık görülen nedenlerdendir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer – Tedavi Yöntemleri

tırnak batması tedavisi

Teşhisi oldukça kolay yapılabilen tırnak batması rahatsızlığında tırnak batması nasıl geçer sorusunun cevabı oldukça fazladır. Cerrahi müdahaleler ve evde yapılabilecek basit tedavi yöntemleri olarak ikiye ayırabileceğimiz tırnak batması nasıl geçer yöntemleri rahatsızlığın farklı aşamalarında farklı şekillerde uygulanabilir. Peki tırnak batması nasıl geçer, işte evde yapılabilecek tırnak batma tedavisi şu şekilde sıralanabilir:

  • Batık bulunan el ya da ayak tırnağı her gün sıcak suda en az 4 kez bekletilmelidir. Bunu yaparken bilinenin aksine suyun içine tuz, sabun, şampuan gibi maddeler eklenmesine gerek yoktur
  • Yüksek topuklu ve dar kalıplı ayakkabılardan açık ayakkabılar ve terliklere geçilmelidir. Aslında bu öneri tırnak batması nasıl geçer sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biridir. Rahat ve bol kalıplı, tırnağa baskı yapmayacak ayakkabılar tedavinin süreci için önemlidir
  • Tırnak uzayan yer iyice yumuşatıldıktan sonra tırnak batma tedavisi için özel olarak üretilmiş makaslarla batık oluşan kısım kesilmeli ve mümkünse pamuğa dökülmüş antialerjik bir temizleyiciyle batık tırnağın çıktığı bölge temizlenmelidir.


Evde yapılabilecek olan bu tedavi dışında ilerlemiş durumlar için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor batık oluşan bölgeyi batığın büyüklüğüne ve enfeksiyon durumuna göre tırnak batması nasıl geçer bunu teşhis edecek ve lokal anestezi ile küçük bir operasyon yapacaktır. Bu operasyon sonrası kişiler mutlaka mikrop kapmamaya özen göstermelidirler.

Tırnak Batması Önleme Yöntemleri

tırnak batması nasıl önlenir

Batık olan tırnak temizlendikten sonra tekrar oluşmama garantisi ne yazık ki yoktur. Yine de dikkat edilecek birkaç husus sayesinde tırnak batması önleme konusunda tedbir alınabilir. Batık olan bölgeyi her daim temiz ve kuru tutmak, tırnakları küt kesmek, ayak yapısına uygun, alçak ökçeli ayakkabılar giymek tırnak batması nasıl geçer sorusuna verilebilecek yanıylar olduığu gibi önleme konusunda da yardımcı olacaktır. Ayrıca el ve ayak bakımı yapmak, devamlı nemlendirmek ve mantardan korumaya çalışmak bu önlemlerden birkaçıdır.

tırnak-bakımı

Tırnak batmasından operasyon sayesinde kurtulan kişiler içinse tırnak batması önleme işlemi biraz daha zahmetlidir. Operasyon geçirmiş kişilerin mutlaka pansuman yapması ya da yaptırması, enfeksiyon önleyici ilaçlar kullanması ve operasyon geçirilmiş ayak üzerine basmaması gerekmektedir. Buna ek olarak tamamen iyileşme sonrasında güvenilir bir pedikürcüye başvurularak tırnak bakımının uzman ellere bırakılması bu sorunu yaşayan kişilerin sorunlarının çözülmesi için başka bir etkendir.

Bu yazımızda tırnak batması nasıl geçer, tırnak batması tedavisi ve tırnak batması önleme hakkında bilgiler paylaştık, okuduğunuz için teşekkürler.

Tırnak Batması Nasıl Geçer VideosuBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here