Tırnak Nasıl Kesilir Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişisel temizlik konuları hem kadınları hem de erkekleri yakından ilgilendiriyor. Özellikle cilt ve saç bakımına verilen özen kadar el ve ayak bakımı da önemli bir yere sahip ve mümkün olduğunca tırnak bakımına ve temizliğine dikkat etmekte yarar var.  Bugün sizlere tırnak nasıl kesilir sorusu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Peki, tırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnak bakımı sadece tırnak kesmekten ibaret değildir. Tırnak kesmek önemlidir fakat tek etken değildir özellikle tırnakların arasında birikmiş kirler her gün temizlemeye özen gösterilmeli ve tırnak kesilirken doğru bir şekilde kesilmelidir. Öncelikle  tırnak nasıl kesilir sorusuna ise ayak tırnakları kare şeklinde el tırnakları yuvarlak şeklinde kesilmeli… Yanlış şekilde kesilen tırnaklarda apse meydana gelebilir ve diğer tırnak kenarlarını yırtarak kanamasına, mikrop kapmasına neden olabilir bu yüzden tırnak keserken doğru yöntemler bilinmeli ve uygulanmalıdır. Ayrıca kadınlar oje sürmeden önce mutlaka tırnaklarına belirli aralıklarla manikür ve pedikür yapmalı bu konuda çok hassas olmalıdır.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişisel bakım konusunda en hassas konulardan birisi tırnak bakımıdır. Hem kesimi hem de bakımı oldukça özen gerektiren ve kullanılan araçların kişisel olması gereken bir konudur. Kuaförlerde yapılan manikür ve pedikürlerde kullanılan araçların temizliği sorgulanmalı ve mümkünse seanslara gidilirken kişisel manikür ve pedikür malzemeleri götürülüp kullanılmalıdır, bu vücut bakımı için önemli bir noktadır. Aksi halde ciddi hastalıklara neden olabilecek bakteri ya da virüs kapılabilir. Evde kullanılan tırnak makası, tırnak törpüsü, cımbız, epilasyon aletleri gibi kişisel bakım malzemeleri kişisel olmalı en yakın aile bireyleri dahil ortak kullanmamalıdır. Nasıl ki diş fırçası kişiye özelse aynı şekilde bakım ve hatta makyaj malzemeleri de kişiye özel olmalıdır. Peki, tırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnak nasıl kesilir?

  • Tırnakları kesmeden önce mutlaka bakım yapılmalı ve tırnaklar yumuşatılmalıdır.
  • Tırnakları yumuşatma işlemi ise bir leğen ile ya da el için bir kasenin içerisine su, limon ve zeytinyağı koyarak yaklaşık 15-20 dakika bekletilmelidir.
  • Bu karışık hem tırnakları besleyecek sertleştirecek hem de soyulmaları önleyecektir.
  • Daha sonra tırnaklar iyice kurulanmalı ayak tırnakları ise tuzlu suda bekletilerek yumuşatılabilir.
  • Kuruyan tırnaklar kesilmeli, nemli kalmış tırnaklarda bakteri üretimi artacağı için kesilme işlemi için kesin tırnakların kuruması gerekir.
  • Ayak tırnakları kare şeklinde kesilmeli ve diğer parmaklara değecek şekilde olmamalıdır.
  • El tırnakları ise yuvarlak şekilde kesilmelidir.
  • Batıklara karşı tırnaklar ne çok derinden kesilmeli ne de fazla kirin birikmesi için tırnaklar çok uzatılmalıdır.
  • Tırnaklar kesildikten sonra törpü ile tırnaklara şekil verilmeli mümkünse tırnaklar orta uzunlukta kullanılmalıdır.
  • Tırnaklar belli aralıklarla ölü derilerden arınmalı ve tırnak güçlendirici bakımlar uygulanmalıdır.

Tırnak Bakımı

tırnak bakımı nasıl yapılır

Tırnaklar kesildikten sonra bakımı yapılmalı ve güçlendirilmelidir. Bunun için limon, zeytinyağı, sarımsak yağından faydalanılabilir. Ayrıca çeşitli markaların çıkardığı manikür ve pedikür setlerini kullanarak kişi kendi bakımını yapabilir. Tırnak kenarlarına oje sürmekten kaçınılmalı ve o bölge nemlendirilmelidir. Tırnak bakım yağları sürülerek tırnaklar beslenmeli ve belirli aralıklarla oje sürmeyerek tırnaklar dinlendirilmelidir.

Tırnak Nasıl Kesilir Videosu

Bir Cevap Yazın

Daha fazla El ve Ayak Bakımı, Vücut Bakımı
lazer epilasyonun zararları
Lazer Epilasyonun Zararları ve Bilinmesi Gerekenler

Tüyler artık sadece kadınların korkulu rüyası değil. Erkekler de en az kadınlar kadar tüylerden hoşlanmıyor ve tüylerden kurtulmak istiyor. Bugün

Kapat