Ana sayfa Vücut Bakımı El ve Ayak Bakımı Topuk Çatlakları Tedavi Yöntemleri ve Öneriler

Topuk Çatlakları Tedavi Yöntemleri ve Öneriler

topuk çatlakları


Genellikle düzenli bakımı yapılmayan ya da aşırı kuru ciltlerde görülmekte olan topuk çatlakları yalnızca estetik değil aynı zamanda kişiye acı veren de bir problemdir. Bu derin çatlaklar ilk olarak cildin aşırı kuruması sonucu ince çatlaklar halinde kendini gösterir. Önlem alınmadığı takdirde ise bu ince çatlaklar derinleşir ve tedavisi zorlaşır. Sert bir topuk derisi üzerinde yarıklara dönüşmeye yüz tutmuş çatlaklar olarak da tanımlanabilecek olan topuk çatlakları genelde cerrahi müdahale gerekmeden çözülebilmektedir. Ancak vücut bakımı konusunda el ve ayak bakımı yapılmamaya devam ederse daha büyük sorunlara yol açabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta topuk çatlaklarının ayakta çıkan nasırla karıştırılmamasıdır. Nasır sürekli sürtünme ve baskıya maruz kalan bölgelerin kendini korumak için kalınlaşarak sertleştirmesidir. Ayakta görülen bu iki rahatsızlığın tedavisi birbirinden farklı olduğu için iki rahatsızlığın doğru teşhisinin yapılması oldukça önemlidir. Her iki rahatsızlıkta da sertlik bulunurken nasırda düz ve pürüzsüz bir görünüm topuk çatlakları konusunda ise çatlamış ve pürüzlü bir görünüm vardır.

Topuk Çatakları Tedavisi

topuk çatlaklarının tedavisi

En büyük adımı nemlendirmek olan topuk çatlakları çözümü için öncelikle ölü deriden ve kabuklanmış çatlaklardan kurtulmak gerekmektedir. Bunun için etkili birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • Ponza taşı: Her banyoda, çıkmadan önce yumuşamış olan topuklar ponzataşı yardımıyla temizlenmeli ve ardından mutlaka nemlendirilmelidir. Nemlendirme sonrası nemin topuklara hapsedilmesi için pamuklu çorap giyilmesi önerilmektedir. Bu temel topuk çatlağı tedavisi genelde ilerlememiş topuk çatlakları için idealdir. İlerlemiş ve derinleşmiş topuk çatlakları için özel kürler uygulanmalıdır.


topuk çatlağı bakımı

  • Karbonat kürü: Geniş bir kaba 2 litre ılık su eklenir ve üstüne yaklaşık 1 çorba kaşığı karbonat koyularak karıştırılır. Karışım bu şekilde 10 dakika beklemelidir. İlk 10 dakikada ayaklar karışımın içine koyulmamalıdır. 10 dakika geçtikten sonra her iki ayak da kürün içine koyulur ve 20 ile 30 dakika arası bekletilir. Bu bekleme süresinde çatlakların bulunduğu bölgelerde sızlama olabilir ve bu çok doğaldır. Bu sızlamalar olsa da ayaklar sudan çıkarılmamalı ve 30 dakika tamamlanmalıdır. Süre dolduktan sonra iyice kurulanması gereken topuk çatlakları olan bölüme güçlü bir nemlendirici sürülerek çorap giyilmelidir. Bu topuk çatlağı tedavisi yönteminden en yüksek verimi almak için günde iki kez yapılması gerekmektedir.

Topuk Çatlakları Önleme

topuk çatlaklarını önleme

Düzenli bakım ve nemlendirme topuk çatlağı önleme konusunda yapılması gereken ilk adımdır. Topuk çatlağı önleme konusunda ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Genelde açık ayakkabı giyen kişilerde topuk çatlağı daha çok görülürken, kapalı ayakkabı tercih eden kişilerde çatlak problemine daha az rastlanır. Eğer topuk çatlakları devamlı oluşuyorsa yapılması gereken ilk şey düzenli olarak el ve ayak bakımı yapılmasıdır. Daha sonra topuklar için özel üretilmiş, ayakkabı içine yerleştirilerek kullanılan topukluklar kullanılabilir. Bütün bunlara ek olarak topuk çatlakları önleme konusunda kozmetik destek almak isteyen kişiler için özel olarak üretilmiş, büyük kozmetik marketlerde ve seçkin eczanelerde satışta olan topuk çatlakları önleyici ayak maskeleri kullanılabilir. Bütün bunlar yapıldığı halde sonuç alınamıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Topuk Çatlaklarında Yapılması Gerekenler VideosuBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here