Ana sayfa Cilt Bakımı Yağlı Ciltler için Maske Tarifleri ve Öneriler

Yağlı Ciltler için Maske Tarifleri ve Öneriler

yağlı ciltler için maske


Gözeneklerin içinin açık ve dolu olduğu, siyah noktalı, sivilce oluşumuna müsait olan yağlı ciltler için maske yapılması neredeyse bir zorunluluktur. Cildin üzerinde ekstra parlaklık ve yağlı görünüm vardır. Akne oluşum ihtimali yüksek olan yağlı cilt tipinde yağ bezleri fazla çalışmaktadır. Yağlı cildin en büyük avantajı daha uzun süre canlı kalması ve kırışıklık riskinin çok az olmasıdır. Fakat bu cilt tipi iyi bakılmadığı durumlarda sarkma problemiyle karşı karşıya kalabilir. 20li yaşların başlarında düzenli bakımına başlanması gereken yağlı cilt bakımı doğru yapıldığı takdirde ileri yaşlarda en sağlıklı görünen cilt tipidir. Temizliği ve bakımı diğer cilt tiplerine göre daha kolay olması avantajını taşısa da yağlı cilde aşırı makyaj yapıldığında makyajda akmalar meydana gelebilir.

Yağlı Ciltler için Maske ve Yağlı Cilt Bakımı

yağlı ciltler için bakım

Mutlaka yağ içermeyen ürünler kullanılması gerekirken yağlı ciltler için maske dışında cilt temizliği sırasında bilinenin aksine cilt üzerindeki yağ katmanını atmak için cilde sert soyucular ve keseler uygulanmamalıdır çünkü bu yanlış uygulama cilt üzerindeki yağ katmanını geçici olarak götürürken yağ bezlerinin daha çok çalışmasına neden olur ve cildi daha yağlı hale getirir. Yağlı cilde sahip kişiler ciltlerine uygun bir temizleyici ile günde iki kez ciltlerini temizlemeli ve ardından yağlı ciltler için maske ile temizleme işlemini tamamlamalıdırlar. Yağsız, su bazlı bir nemlendiriciyle tamamlanması gereken yağlı cilt bakımı haftalık maskelerle daha sağlıklı hale gelmektedir. Bütün bu bakımın yanı sıra yağlı cildin daha da yağlanmaması için yapılması gereken küçük bir adım vardır ve bu da gün içinde yüze sık sık dokunulmamasıdır. Yüze dokundukça çalışan yağ bezleri fazla sebum üretmektedir ve bu da cildin daha yağlı görünmesine sebep olmaktadır.Yağlı Ciltler için Maske Tarifleri

Cildin üzerindeki yağ tabakasını azaltırken, deri altındaki yağ bezlerini çalıştırmayacak yağlı ciltler için maske bulmak her zaman kolay olmayabilir. Piyasada birçok maske olsa da çoğu aşırı kurutucu ya da yetersiz temizleyici özelliklerine sahip oldukları için maske seçimi iyi bir araştırma sonrasında yapılmalıdır. Kimyasal maske kullanmak istemeyen kişiler için ise evde yapılabilecek doğal maskeler bulunmaktadır.

yağlı ciltler için domates maskesi

  • Domates maskesi: Püresi çıkarılmış domates içine başka hiçbir şey eklenmeden cilde sürülüp 20 dakika kadar bekletildiğinde bu yağlı ciltler için maske cilt üzerinde sıkılaştırıcı ve arındırıcı etki oluşturmaktadır.

yağlı ciltler için yoğurt ve kil maskesi

  • Yoğurt ve kil maskesi: 1 ölçü yoğurt içine eklenecek 1 ölçü kilin karıştırılmasıyla oluşturulan bu yağlı ciltler için maske yüze sürüldükten sonra yaklaşık 15 dakika bekletilmeli, kuruduktan sonra da ılık suyla temizlenmelidir. Bu maske ciltteki yağ oranını alacak ve cildin ışıldamasını sağlayacaktır.

yağlı ciltler için limon ve salatalık maskesi

  • Salatalık ve limon maskesi: yağ dengesini ayarlamaya yarayan bir diğer yağlı ciltler için maske de salatalık ve limon ile yapılır. İnce ince dilimlenmiş salatalıkların üzerine doğal limon suyu sıkılır ve bu dilimler göz çevresi hariç tüm yüze yerleştirilir. Limondaki asitler sebebiyle yanma hissi oluşabileceği için salatalıkların 10 dakikadan fazla yüzde tutulmaması gerekmektedir.

Yağlı Ciltler için Bakım Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=O6kpUW4thsEBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here